Overenskomst med byggeriet i hus

OK23

Sent fredag aften lykkedes det at indgå en overenskomstaftale på byggeriets område med Dansk Industri. Aftalen gælder for ca. 1.600 ansatte i byggeriet.

”Det er en rigtig stærk aftale, som begge parter godt kan være glade for. Den sikrer rigtig gode forhold for teknikere, installatører og bygningskonstruktører – og det har været vores vigtigste mål at sikre bedst mulige forhold for dem i en svær tid,” siger Jannik Frank Petersen, forbundsformand i Teknisk Landsforbund, der har deltaget i forhandlingerne.

Aftalen løber i to år – og kommer til at indgå som en del af det samlede mæglingsforslag, som Forligsmanden forventes at fremsætte, som samler overenskomsterne på det private arbejdsmarked.

”Det var gode forhandlinger i en fin og konstruktiv ånd – og med striben af andre gode overenskomstforlig, så kan vi samlet set være rigtig glade for, at der er forbedringer på vej til alle vores medlemmer på det private område,” siger Jannik Frank Petersen.