Skillsvindre1305
Marcus Poulsen fra NEXT vandt i kategorien ’Bygge og Anlæg’. Stine Steenberg fra Roskilde Tekniske Skole vandt i kategorien ’Industriel produktion’.

Vindere af årets dyst i teknisk tegning

Skills Elever fra teknisk designer-uddannelsen dystede også i år om mesterskabet i disciplinerne ’Industriel produktion’ og ’Bygge og anlæg’ på DM i Skills.

DM i Skills er det årlige danmarksmesterskab for unge, der er i gang med en erhvervsuddannelse. I år deltog knap 300 unge i konkurrencerne, hvor de kæmper inden for de forskellige fag om at blive landets bedste.

Konkurrencen foregik over tre dage fra 16.-18. januar i Bella Center Copenhagen, og der var i alt 45 konkurrencefag og 17 demonstrationsfag.

Det Faglige Udvalg for Teknisk designer-uddannelsen var sammen med TL vært for en konkurrence for elever på teknisk designuddannelsen. Her dystede de studerende om at være bedst inden for de to discipliner:

’Industriel produktion’ og ’Bygge og anlæg’, hvor de skulle løse tegnings-, projekterings- og visualiseringsopgaver i programmerne Revit og Inventor.

Vindere blev i år teknisk designelev Marcus Poulsen fra NEXT København som vandt i kategorien ’Bygge og Anlæg’, og teknisk designelev Stine Steenberg fra Roskilde Tekniske Skole som vandt i kategorien ’Industriel produktion’.

Formålet med Skills er at styrke erhvervsuddannelsernes image, så endnu flere unge søger ind. Næste DM i Skills afholdes i Fredericia 4.-6. februar 2021 i Messe C.

skillsdenmark.dk