Et alt for stort arbejdspres. Et kæmpe pleaser-gen. Hård kultur.
Når VVS-installatør Rasmus Nørgaard Andreassen skal beskrive, hvorfor han fik stress for nogle år siden, er der flere tanker, der melder sig.
”Lyden af chefens fodtrin afslørede dagens humør. Så kom der arbejde. Det gjaldt om at ligne en, der havde travlt, for han spurgte aldrig, om man havde tid. Man fik bare en opgave, selvom man stod med mange deadlines,” siger han og holder en pause.
”Jeg fik ikke sagt fra. Samtidig fyldte bekymringer om børn og hjemmefront,” fortsætter han.
Efter et år måtte Rasmus Nørgaard Andreassen sygemelde sig. Han var sygemeldt i seks måneder. Han gik til psykolog seks gange, men det hjalp ikke rigtig. Han kom også på et internt stresskursus i kommunen, og det rykkede mere. Selvom han i dag har fået nyt arbejde, sidder stressen stadig i systemet, siger han.
”Jeg har taget skade. Mit nervesystem husker. Jeg er stadig for dårlig til at holde pauser, og jeg er ikke god til at sige nej. Jeg æder det hellere og nikker det en skalle. Når der ikke er struktur og tydeliggørelse af ressourcer kontra krav, bliver det mudret.”
Et af problemerne er Rasmus Nørgaard Andreassens pleaser-gen, siger han.
”Jeg er perfektionist og vil helst ikke skuffe andre. Hvis tiden ikke er til, at man kan være det, kulminerer det lidt.”