15 studerende står uden praktikplads

Måske arbejder du et sted, hvor en praktikant kunne gøre en forskel? Eller måske er du TR og kan prikke din arbejdsgiver på skulderen?

Studieliv
Foto: Colourbox
Af Ditte Damsgaard

Lige nu står 15 studerende fra automationsteknologuddannelsen på Erhvervsakademiet København klar til at tage fat. Men de mangler en praktikplads.

Optaget er netop øget fra 40 til 70 studerende, men ifølge Signe Wheatley, Partnerskaber og Karriere ved EK, har virksomhederne endnu ikke helt fulgt med i forhold til praktikpladser.

”De 15 studerende, der stadig mangler en plads, har knoklet for det. De har ringet rundt, søgt i andre byer som Odense og gjort deres hjemmearbejde, men uden held,” oplyser hun.

Programchef ved EK Jacob Krøyer Olsen understreger, at det udelukkende er positivt, at optaget er øget.

”Jeg stolt over at kunne sende flere kompetente praktikanter og på sigt dimittender ud i virksomhederne til glæde for branchen,” siger han.

Studerende på automationsteknologuddannelsen har viden og færdigheder inden for programmering, regulering, robotteknologi og projektledelse og meget mere. Praktikken starter ultimo januar, men kan tilpasses og begynde i løbet af februar.

Kender du en virksomhed, der kunne tage imod en praktikant? Så kontakt praktikkoordinator Gitte Jul hurtigst muligt på tlf. 2922 3769 eller mail gju@ek.dk.

Relaterede artikler

Flere artikler fra TL