Over 20 års anciennitet
Karen Bjørnskov Petersen har de seneste over 20 år arbejdet hos Kolding Kommune, hvor hun som miljøsagsbehandler arbejder med virksomhedstilsyn og styrket affaldstilsyn på for eksempel mange byggepladser.
TL’eren er oprindelig uddannet teknisk assistent og har siden efteruddannet sig til også at være certificeret konfliktmægler og autoriseret rottebekæmper.
Der er ikke gennemsigtighed
Gennem årene er det lykkedes hende at få nogle løntillæg for sine kvalifikationer, fleksibilitet og ekstra arbejdsindsats via lokale lønforhandlinger.
”Når jeg har været der så mange år, synes jeg faktisk, at det er utroligt, at jeg ligger så lavt. I vores team er det nok fem-seks stykker, der får mere end mig. Det er et forsigtigt gæt. Vi har for eksempel ingeniører og biologer ansat. Deres overenskomster gør, at de får en helt anden løn, end jeg gør,” siger Karen Bjørnskov Petersen.
Ved du hvor meget de tjener mere end dig?
”Nej, for der er ikke gennemsigtighed. Jeg går ikke hen og spørger folk, så det ved jeg ikke. Men mit gæt er for nogens vedkommende i hvert fald måske 10.000 mere om måneden før skat. Det er en slat penge,” siger hun.