Det er tid til at melde dig til generalforsamlinger i TL: Læs mere her

Bliv klar til de nye lovkrav om gnistdetektorer

Byggeri, Energi og Miljø Industri og Produktion Programmer og redskaber Sjælland Gratis
Inden længe bliver det et krav at have gnistdetektorer i nye elinstallationer.
Men hvordan virker sådan en, hvad betyder den nye standard og hvad er best practice?
Kom forbi KEA efter fyraften og bliv helt opdateret på emnet – og få netværk, aftensmad og en live demonstration fra Siemens.

Indhold
Inden længe bliver det et krav at beskytte mod lysbue-fejl i alle nye elinstallationer i Danmark.
Den danske elbranche skal derfor være på forkant med de såkaldte Arc Fault Detection Devices (AFDD), som vi på dansk også kender som gnistdetektorer.
Kom til gratis gå-hjem-møde på KEA, hvor underviser Teddy Larsen klæder dig på fra top til tå med viden om gnistdetektorer, den nye standard for brugen af dem og erfaringer med AFDD.
Du får også selv syn for sagen, når Casper Strandbech giver en demonstration af Siemens’ gnistdetektor og den helt nye elektriske komponent, ECPD.
Du får mulighed for at møde resten af elbranchen, når vi runder aftenen af med en sandwich og lidt koldt til ganen.

Dato, tid & sted
6. marts kl. 17.00 - 20.00
KEA Kompetence, Frederikkevej 8-10, 2900 Hellerup

Program
16:30 Tjek ind
17:00 Velkommen, og lidt om uddannelse i el-installation på KEA
17:15 Oplæg: Sådan bør vi arbejde med gnistdetektorer - Teddy Larsen, lektor på KEA
18:00 Demonstration af Siemens’ gnistdetektor og nye elektriske sikringstavle - Casper Strandbech, Sales Specialist, Siemens Denmark
19:00 Netværk og sandwich
20:00 Tak for i aften

Arrangementet er gratis - tilmeld dig her
Der er begrænset antal pladser
Gratis parkering ved døren

Spørgsmål
Har du spørgsmål bedes du rette henvendelse til kea@kea.dk