Er du nyuddannet? Klik her - for ret til dagpenge, rådgivning og meget mere

Designere i presset branche: Her er vores gode råd til nyuddannede

"Lær at sige fra. Arbejd ikke gratis. Kend dit værd." Sådan lyder en af 64 TL'ers råd til nyuddannede i designbranchen.

Design
"Jeg tror, det er vigtigt som nyuddannet designer, at man ikke tænker, at man skal lande drømmejobbet og de perfekte omgivelser for jobbet med det samme," siger designchef Liv Bejer Heckmann. Foto: Mads Joakim Rimer Rasmussen.
Af Morten Halskov

Har du et godt råd til nyuddannede designere på vej ud i deres første job?

Det spørgsmål har fagbladet Teknikeren stillet til TL’ere i designbranchen. 

Næsten 90 har svaret på spørgsmålet. Du kan længere nede i artiklen læse svaret fra 64 af deltagerne i undersøgelsen. 

Teknikeren har forelagt svarene fra de 64 TL’ere for branche- og arbejdsgiverorganisationen Dansk Mode & Textil (DM&T). Pressechef hos DM&T Simon Hansen skriver i en skriftlig kommentar: 

“De mange udsagn vidner om, at der også er mange forskellige, og til tider modsatrettede, holdninger til, hvordan man bedst muligt kommer ind i branchen. Vi har behov for dygtige designere, for de besidder unikke kompetencer, som branchen og samfundet ikke kan undvære, og derfor håber vi, at den kommende generation vælger designfaget til og er med til at skabe deres egen vej.”

Her er rådene fra 64 TL’ere til nyuddannede i designbranchen:

 

  1. Pas på dig selv og mærk efter om det er det rigtige for dig. Det går stærkt rigtig mange steder og lønnen og vilkår er sjældent derefter. Man skal virkelig brænde for det, da det er meget det der holder en i gang.

 

  1. Man skal kende sit værd, ikke være en undskyldning for sig selv og gå med til dårlige forhold og være enormt dygtig til at sige nej (til mere arbejde, flere opgaver, ændringer i sidste øjeblik og bare lige to styles mere..) på meget diplomatisk men bestemt vis.

 

  1. Husk at du også gerne må kræve noget af din arbejdsgiver, det går begge veje. Husk at tage pauser fra skærmen og træk frisk luft.

 

  1. Gå ind til møder med en selvfølgelighed om, at du skal have løn for dit arbejde.

 

  1. Vælg en anden branche. Har været 4 steder, alle steder med voldsomme stressbelastninger og psykopatiske CEO’s. Det er et voldsomt arbejdspres hele tiden at skulle performe og levere og derefter bedømmes på din indsats.

 

  1. Næsten alt det man har lært på skolen kan man smide ud af vinduet.. kom ud i praktik og få så meget erfaring som muligt, evt frivilligt arbejde bare for at få noget erfaring da det er næsten umuligt at få job uden.. det er bare den hårde sandhed. Og hvis man vil have et job ved de fancy mærker så skal man næsten tage en master i design for at komme igennem medmindre man er super dygtig og har nogle kontakter. Få nogle kaffeaftaler og skab et netværk.

 

  1. Lær at sige fra. Arbejd ikke gratis. Kend dit værd.

 

  1. Lad være med at sælge jeres sjæl for “erfaring”.

 

  1. Skift retning, medmindre du bare kun brænder for design og ikke vil have børn, så er det et dumt karrierevalg.

 

  1. Praktikpladser er den letteste vej til job. Virksomheder hyrer oftest folk de kender i forvejen. Specielt til introstillinger. Får du tilbudt et job så tag det. De hænger ikke på træerne og det vigtigste er at få erfaringen og netværket så du senere kan bevæge dig videre.

 

  1. Den bedste mulighed for at få et job er igennem praktik. Når man har fået tilbud et job, husk at forhandle om løn, barsel, pension, overarbejde osv. da det har stor indflydelse på ens velvære i dagligdagen. (Hvis man ikke kan blive enige om løn, så prøv at forhandle pension, den 6 ferie uge osv.) også husk man altid kan søge videre når man er i arbejde.

 

  1. Find et sted hvor de passer på mennesker og få en ordentlig kontrakt fra starten med de ting, du kan forhandle skrevet ind, fx arbejdstider, flex, hjemmearbejde, aftaler om lønstigning osv.

 

  1. Hav ikke kun fokus på løn. Undersøg hvad virksomheden kan tilbyde, såsom pension, mulighed for flere barnets første sygedag, fleksible arbejdstider, mulighed for afspadsering mm. Stil krav.

 

  1. Pas på med ikke at sidde fast i praktik.

 

  1. Tag imod praktikmuligheder. Det åbner døre i designbranchen.

 

  1. Vær robust og tegn en lønsikring. Man skal kun vælge branchen fordi man VIL.

 

  1. Man skal passe på at man ikke bliver udnyttet- både lønmæssigt og arbejdstid.

 

  1. Is i maven og ben i næsen. Der findes arbejdspladser med meget hårde miljøer, hvor bølgerne går højt med en masse fjendtlighed, men der findes også arbejdspladser hvor man er ordentlig mod hinanden. Design er passions-arbejde, så det kan være svært at balancere arbejdsmiljø vs de produkter man laver, og så må man sommetider vurdere om man vil prioritere at designe de produkter, man BRÆNDER for, eller om man vil have et afbalanceret arbejdsliv med - måske - ikke lige dét man brænder 100% for, men måske 70%, og så fokusere på at man får stillet det behov/skabertrang man har indeni, på en anden måde end forventet.

 

  1. Stille krav til omfanget af arbejdsopgaverne og sikre der er fleksibilitet på arbejdspladsen, således at overarbejde kan afspadseres.

 

  1. Lær at sige fra!

 

  1. Overvej hvilken type virksomhed du vælger at arbejde for: stor, mellem eller små. Der er meget stor forskel på typerne og deres ledelsesstil - de mellem/små har flad struktur og man refererer oftest til founder(s) eller Creative Director. Det kan blive meget følelsesladet og intenst, forandringerne er konstante og man kan føle et højere pres både arbejdsmæssigt og personligt kontra større og mere "etablerede" virksomheder. Omvendt er læringskurven oftest højere og man kan lære meget mere på den tid man arbejder i mindre virksomheder.

 

  1. Søg anden branche.

 

  1. Tag en anden uddannelse.

 

  1. Arbejd aldrig gratis eller for en for lav løn.

 

  1. Stil gerne krav. Fx til arbejdsmængde og overarbejde.

 

  1. Gør jer dygtige og hold fast i jeres rettigheder. Meld jer ind i fagforeningen og brug den aktivt hvis du oplever urimelige arbejdsvilkår. Få overenskomsten skrevet ind i din kontakt, også selvom arbejdspladsen ikke har indgået overenskomst.

 

  1. Der er ikke mange gode job i branchen, efter min mening. Så man skal selv være opsøgende og gerne arbejde på et godt netværk.

 

  1. Læs noget andet.

 

  1. Husk at sige fra. Ingen siger tak, eller klapper dig på skulderen når du går ned med stress, bliver fyret eller ikke giver din familie den opmærksomhed de fortjener.

 

  1. Gør det fordi du ikke kan lade være. Husk på ikke at sælge dig selv for billigt, for prisen kommer ikke op igen. Hvis du tænker, at det er nødvendigt at arbejde gratis efter endt uddannelse, så gør det kun et sted hvor det giver mening for dig. Evt. et super godt up and coming brand der ikke har penge til at betale dig....Men gør det kun en kort periode hvor du kan styrke dit eget netværk mv. Søg viden hos dine ældre kollegaer og sørg for at bygge et godt netværk op at gode, søde, reelle mennesker og prøv at styre uden om psykopaterne, dem er der desværre mange af i branchen.

 

  1. Stil krav, arbejd ikke gratis og vær opmærksom på at din værdi som designer er højest når du er ung og ikke har børn.

 

  1. Spørg dine praktiksteder, om de kunne bruge en deltidsansat! Og husk at forhandle en løn, du synes du kan stå inde for - det er trods alt dine kompetencer og erfaring du betales for nu, selvom du måske ikke har den bedste erfaring med i bagagen endnu!

 

  1. Det skal prøve at se om de kan overholde deres arbejdstider, og ikke lade sig presse til gratis overarbejde.

 

  1. Sig ja til næsten alt.

 

  1. Hvis muligt undersøg vilkårene i forskellige virksomheder, få en fornemmelse af hvordan det ser ud i branchen, kend dine rettigheder, gennemgå kontrakt og vilkår med fagforening så du har en ide om hvordan dine vilkår er i forhold til resten samfundets og på grundlag af alle disse ting: find ud af med din fagforening hvad du kan være med til og hvad du ikke kan. Fagforening: hjælp de nye til hvad det er de kan blive bedt om eller manipuleret til, så de lærer at se det fra starten af og elegant undgå at havne i noget rod, også at vi alle er forskellige og nogle kan trives under vanvittige forhold fordi man ikke tager det ind og andre kan ikke, hjælp til at de kan lære sig selv at kende som ansat/lønmodtager/medarbejder...

 

  1. Jeg er designchef og ansætter selv designere, og må indrømme at kemi spiller større rolle end uddannelse og erfaring i overvejelser ved ansættelse.

 

  1. Tjek virksomheden. Der er mange dårlige chefer i branchen.

 

  1. Spørg ind til forventningerne til hvor meget man kan nå af opgaver. Når man er ny, kan man ikke det samme som kollegaen med mange års erfaring. Og det kan nemt blive et pres.

 

  1. Husk at man også godt må sige nej.

 

  1. Ordet nej er vigtigt at kunne sige til sin chef.

 

  1. Sig fra hvis arbejdspresset bliver for stort. Sig til i god tid. Hold styr på arbejdstimer.

 

  1. Arbejd aldrig for meget over. Det bliver en dårlig vane, og det forventes så fremadrettet. Særligt i små firmaer hvor man er en del af “familien”.

 

  1. Stå stærkt i dig selv, ta’ ikke ulønnede jobs - det gør det kun sværere for alle at få en berettiget løn. Videreuddan dig selv, så du opnår mere faglig viden indenfor dit felt.

 

  1. Er uddannet skrædder og dermed en meget lav løn. Ville altid anbefale de unge mennesker, jeg møder på min vej, at læse videre så de kan tjene en løn de kan leve af. Jeg arbejder som medhjælper, ved siden af skrædderjobbene, for at overleve og det vil jeg ikke anbefale andre.

 

  1. Med min viden om branchen efter at være blevet uddannet, ville jeg desværre nok ønske at jeg havde taget en anden uddannelse, hvor man værdsætter designere mere, det er både indenfor rettigheder, stor arbejdsløshed og en meget underbetalt løn. Ud fra tidligere medstuderende, andre.

 

  1. Selv om vi har valgt en kreativ branche, har vi også ret til at stille krav til arbejds- og ansættelsesforhold. Hvis du har kollegaer, så snak med dem. Min første arbejdsgiver prøvede at snige sig udenom at betale løn under sygdom. Det var ikke rart at involvere min fagforening, men jeg er stolt af at det blev ændret for mig og mine kollegaer fordi jeg tog det op.

 

  1. Være kritisk. Ikke sige ja til alt. Det er ok, at ikke når der hele. Løn skal være fair.

 

  1. Vær god til at sige fra hvis noget er for meget. Bed din leder om hjælp til prioritering af rækkefølgen på dine arbejdsopgaver hvis de hober sig op.

 

  1. Bed om en ordentlig løn fra starten. Arbejd de timer, du får løn for, det er sjældent det betaler sig at yde ekstra ud over det der bliver krævet, men bliver sjældent belønnet for det og kan nemt udskiftes.

 

  1. Få tjekket kontrakten ved TL. Stil større krav ved ansættelsen. Vær tro mod dig selv. Husk at sige fra.

 

  1. Pas på jer selv. Det går stærkt derude, og hvis man ikke siger fra i tide, er det kun dig selv, det går ud over, og leverandørerne presser også én, så hold på det, du gerne vil have, når du ved, det kan laves sådan.

 

  1. Sæt krav til at få en ordentlig lige fra start af.

 

  1. Kend dine egne grænser - kun du bestemmer, hvad der er det rigtige for dig. Man bliver hurtigt suget ind i en travl hverdag, hvor passionen gør, at alt virker som liv eller død. Husk det er KUN tøj.

 

  1. Arbejd ikke gratis, tag i stedet et job i en anden branche, hvis det er helt umuligt at finde indenfor dit eget felt. Hvis du har en drøm om at få et konkret job, så er det muligt, hvis bare du tør stile efter det og tro på dig selv.

 

  1. Vide hvad du er værd!! Tro ikke på at en praktikplads giver job, du er billig arbejdskraft, og mange firma udnytter unge nyuddannede designstuderende, der brændende ønsker at få job.. til meget lav løn.

 

  1. Find noget andet.

 

  1. Jeg synes, der bliver uddannet for mange tøjdesignere. Der er ikke job til alle. Kravene skal være højere til ansøgerne, uddannelsen er for kort. Mit råd: Tag den lange uddannelse, spring ikke af på halvvejen og tro du kan arbejde dig op. Som chef, vælger jeg altid kun nye assistenter med en fuld uddannelse. Få noget relevant erhvervserfaring. Vælg kun denne uddannelse, hvis du virkelig brænder for det og er rigtig dygtig. Der er simpelthen ikke plads i de få firmaer, der er tilbage i DK, og udvalget af ansøgere er for stort.

 

  1. Sætte grænser, men behold ja- hatten på.

 

  1. Sørg for fra starten at få forhandlet en fornuftig løn fra starten, det er svært at tage store lønhop i branchen.

 

  1. Hvis man har et positivt sind og god indstilling. Husker at få sat grænser og sige fra når man føler, at de er blevet overtrådt. Og så huske at man lærer en masse i det første job, som man netop kan tage med sig ind i sit næste. Eks. Arbejdsvilkår, lønforhandling og arbejdsmiljø.

 

  1. Jeg er selv nyuddannet og en af de eneste fra min klasse, som har fået job. Det er generelt svært at få et job som nyuddannet, da der ofte søges efter kandidater med flere års erfaring. Men jeg har haft held med at bruge mit netværk og derudover at vise, at jeg er arbejdsom og åben for flere forskellige opgaver.

 

  1. Vælge et andet fag. Og ellers acceptere at det er dit liv og evt. vælg børn og familie fra.

 

  1. Forhandl god løn.

 

    1. Det er ikke dit liv, det er et arbejde. Mange brandchefer glemmer det og forventer alt for meget. Passion er godt og en drivkraft, men man skal passe på sig selv i denne branche.

Relaterede artikler

Flere artikler fra TL