”Der var tegn på indbrud igennem kælderen her.”
Jakob Ramskov-Pørtner går ned ad trappen og peger på en dobbeltdør. På den anden side af døren er en lang gang, der fører ind til VUC i Slagelse, hvor tyvene kunne komme ind.
”Jeg tænkte ’fuck’,” siger Jakob Ramskov-Pørtner om sin reaktion, da han fik opkaldet om, at der havde været indbrud på Slagelse teater. Han er teknisk ansvarlig og TR på Sjællands Teater. Han var selv på teatrets anden lokation i Holbæk den dag.
De var fem dage inde i Borgen, den største opsætning i teatrets historie med et otte-mandsorkester, 20 medvirkende på scenen og ekstraordinært godt udstyr.
Forstærkere, lyd- og lyspultene var væk. Live-kameraer. Styreenhed til LED-væg. Stage-bokse var skruet omhyggeligt ud.
”Vi havde lamper og 24 mikrofoner liggende, men dem rørte de ikke. De gik efter det dyreste grej.”
Den dag i november blev der stjålet for 1,5 mio. kr. Den ene pult blev fundet på en hjemmeside i Rumænien. De havde ikke engang taget klistermærkerne af, siger Jakob Ramskov-Pørtner.
”VUC har overvågning, hvor man kunne se tyvene vinke til kameraet. De var iskolde.”
Opgaven var først og fremmest at sikre nyt udstyr, så forestillingen kunne fortsætte. Jakob Ramskov-Pørtner og hans kolleger oplevede en storm af hjælp fra kolleger fra hele landet. Dernæst har opgaven været en omstilling af teaterteknikernes tankegang, for risikoen for tyveri er en ny virkelighed, som alle desværre skal forholde sig til. Det seneste år har tyverier nemlig ramt en stribe teatre.